Ekonomice Spojených států se daří, ale existují četná rizika

Názor
Jerome Powell zakopal s americkým prezidentem na konci uplynulého roku válečnou sekeru. Otázkou však je, co sleduje svým výpadem bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellen. Ta se totiž do Donalda Trumpa tvrdě opřela, když kritizovala jeho ekonomické znalosti. Americký prezident údajně nerozumí úloze Fedu a prý by ani nedokázal vyjmenovat jeho dva hlavní cíle – kontrolu inflace a podporu zaměstnanosti. 
Ekonomice Spojených států se daří, ale existují četná rizika. Foto: Pixabay

Podle šéfa americké centrální banky Jerome Powella, který vypovídal před bankovním výborem v Senátu, je americká ekonomika zdravá. V poslední době však čelí protichůdným signálům a rizikům. To vede k tomu, že je Fed velmi opatrný při nastavování úrokových sazeb, které není nutné zvyšovat díky utlumení inflačních tlaků. Budoucí monetární rozhodnutí Fedu budou závislá na zveřejněných makroekonomických datech a dalších informacích, které mapují vývoj ekonomických podmínek.

Jerome Powell ve svém projevu poukázal na pokračující růst mezd a od nich odvislé spotřeby. Rovněž zmínil, že negativní efekty vládního „shutdownu“ by měly být v příštích několika měsících eliminovány. Na druhou stranu připustil řadu rizik, přičemž jmenoval probíhající obchodní vyjednávání s Čínou a brexit. Spojené státy rovněž čelí dlouhodobým výzvám, mezi které lze zařadit pomalu rostoucí produktivitu práce, stagnující příjmy široké skupiny amerických rodin, nedostatečnou ekonomickou mobilitu nízkopříjmových občanů a tempo růstu vládního dluhu.

Autor je Senior Equity Trader společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se letos bude dařit akciím (a kterým), ovlivní nejvíc prezidenti Trump a Si. A šéf amerického Fedu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB